Pályázatbemutató esemény -HEY
PÁLYÁZATBEMUTATÓ ESEMÉNY ”HEY! - A fiatalok elhelyezkedésének támogatása Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben”
Az AGES Egyesület szervezésében a határon átnyúló projekt elindító eseményére 2019. november 28-án, csütörtökön került sor a Szatmárnémeti Innovációs és Technológiai Központ székházában.
A rendezvény során ismertették a projekt célkitűzéseit és várható eredményeit, valamint a Szatmár megyében végzett kutatás következtetéseit. Egy párbeszéd következett a hátrányos helyzetű fiatalok foglalkoztathatóságának stratégiájának kidolgozása érdekében Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben.
A pályázat koordinátora és egyúttal az AGES Egyesület elnöke, Csengeri Zsolt rövid projektbemutatása után Dezső Júlia szociológus ismertette a Szatmár megyében végzett kutatás eredményeit. A kutatás 1000 hátrányos helyzetű, Szatmár és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei fiatal megkérdezésén, interjúkon és fókuszcsoporton alapult 17-35 éves fiatalokkal.
A Szatmár megyében végzett kutatás néhány következtetése:
- Az alacsony iskolai végzettségű fiatalok magas inaktivitási aránya (az általános és középfokú végzettségű fiatalok több mint fele nem aktív a munkaerőpiacon).
- Az inaktív személy státusa apáról fiúra / lányra "öröklődik".
- A munkaerő-piaci inaktivitást elsősorban a fiatalok „személyes problémái”, illetve a munkáltatók velük szembeni előítéleteivel kapcsolatos felfogás indokolják.
- Azok, akik soha nem dolgoztak, többnyire középiskolát végzettek, őket követik az általános iskolai végzettséggel rendelkezők.
- A munkaadók megkönnyítik a munkaerőpiacra jutást az alacsony elvárások, illetve a munkahelyi képesítés lehetősége révén.
- A munkáltatók különféle problémákkal szembesülnek, amikor korábban inaktív fiatalokat vettek fel: alacsony a munkahelyen való részvétel, magas a személyzet cseréje, alacsony a motiváció, lopás esetei vannak.
- A munkaadók elvárásai: a munkahely iránti elkötelezettség és hűség, ill. A stresszhez való alkalmazkodás.
A kutatási eredmények bemutatása után a civil társadalom, a helyi vállalatok és intézmények mintegy 30 képviselőjét felkérték, hogy osszák meg véleményüket a hátrányos helyzetű fiatalok körülményeiről Szatmár megyében, a munkaerőpiacra való bejutásuk és beilleszkedésük szempontjából. A résztvevők véleménye árnyalta és kiegészítette a kutatás során azonosítottakat, a profil, a fiatalok munkaerőpiaccal kapcsolatos elvárásai, a képzés és a munkahelyi tapasztalat, a munkaadók elvárásai stb. Szuggesztív példákat, jó gyakorlatokat és beavatkozási ajánlásokat azonosítottak.
Az eseményt követően az AGES Egyesület az "Ötlet a Vidékért" partnerszervezettel együtt, a helyi vállalatok, intézmények és civil szervezetek bevonásával együttműködve kidolgozza a stratégiát és tevékenységeket szervez a foglalkoztatás és a fejlődés növelése érdekében hátrányos helyzetű emberek javára.